Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

The britanski nogomet Ima povijesnu priliku ove sezone ostvariti dvojku u oba kontinentalna klupska natjecanja.

I u Ligi prvaka i u Europskoj ligi predstavlja kandidate za prvake, a specijalizirani portali kao što je Betway nogometno klađenje vjeruju u ovu mogućnost. A to je da je Premier liga u polufinalu ova dva turnira predstavila četiri momčadi.

Povijest «dubleta» britanskih timova u Europi

Morate se vratiti 35 godina unazad, 1984. godine, da biste svjedočili posljednjem britanskom dublu u UEFA-i i Europskom kupu, koji se sada naziva Europska liga i prvaci.Tottenham je ostvario svoj drugi kontinentalni naslov pobijedivši Anderlecht na jedanaesterce.

Na velikom turniru Liverpool je pobijedio Romu, također u obračunu s jedanaest metara, i napisao zlatno poglavlje u kralju engleskog sporta.

Bilo je to sjajno desetljeće za engleski nogomet. Njihovi su klubovi dominirali u Europi i s relativnom lakoćom stigli do kontinentalnog finala, dok su druge zemlje rezignirano prisustvovale britanskoj vladavini.

1981. dogodila se i ova situacija. U UEFA-i je pobijedio iznenađujući Ipswich Town protiv još jednog ne manje neočekivanog kao nizozemski AZ, dok je u Europskom kupu Liverpool treći od pet koliko ih smješta u svoje prozore.

Prije trinaest godina 1968. godine pronašli smo još jedan sličan uspjeh. Pobijedili su Leeds United i Manchester United staviti Englesku na pol europskog nogometa. Bilo je to prvo od ove tri prilike da je Premier liga u istoj sezoni smjestila dva prvaka UEFA-e i Europskog kupa.

Dobronamjerno izvlačenje

Ovogodišnji ždrijeb nije rezultirao izravnim sukobima timova s ​​otoka, pa se mogućnosti povećavaju. U Europskom kupu, najvažnijem klupskom turniru na svijetu,Liverpool i Tottenham stigli su do polufinala u kojem su bili uokvireni s FC Barcelonom i Ajaxom iz Amsterdama odnosno.

Na drugom najznačajnijem turniru dva su se londonska kluba plasirala u pretposljednje kolo. Chelsea i Arsenal bore se za naslov koji im štedi sezonu. 'Modri' su već bili prvaci u 2013. U 2017. godini pobijedio je i drugi engleski klub, Manchester United, kojeg je trenirao Jose Mourinho.

Momčad s Anfielda, finalist posljednjeg izdanja u kojem je izgubila od Real Madrida, osvojila je posljednju Ligu prvaka 2005. godine nakon što je podigla 0: 3 protiv Milana u jednom od najspektakularnijih finala u pamćenju. Dvije godine kasnije vratio se u finale i suočio se s istim rivalom, ali ovaj put Talijani su bili bolji i uzeli naslov.

The TottenhamSa svoje strane, upisao se u povijest plasirajući se prvi put među četiri najbolja u kontinentalnom natjecanju eliminirajući upravo drugi engleski klub: Manchester City Pepa Guardiole.

Liverpool je s pet naslova najuspješniji engleski klub u Europskom kupu. Slijedi Manchester United s tri, a Nottingham Forest dva. Chelsea i Aston Villa postigli su po trofej.

UEuropska liga, Dominira i Liverpool s tri, a Tottenham je dva puta podigao pehar. S jednim su Ipswich, Manchester United i Chelsea.